Wykonaj audyt

Audytu budynku online

Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie budynku. Chcę wypełnić formularz i uzyskać oszacowanie.

Rozpocznij audyt

Znam zapotrzebowanie budynku

Znam zapotrzebowanie budynku (współczynnik Ek) lub budynek posiada opracowane świadectwo energetyczne.

Zapotrzebowanie energetyczne

FAQ

Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego działania pompy ciepła?

Przede wszystkim trzeba znać zapotrzebowanie cieplne budynku. Aby je wyliczyć, trzeba znać: powierzchnię budynku lub kubaturę budynku, technologię budowy i rodzaj ocieplenia ścian oraz dachu, powierzchnia działki, niezabudowanej części także, typ systemu grzewczego (czy jest to ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe, mieszane, itp.) oraz jaka jest ilość stałych mieszkańców.

Każda dodatkowa informacja pozwoli nam dobrać pompę ciepła do naszego zapotrzebowania.

Nasi specjaliści potrafią idealnie dobrać zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Co to jest współczynnik COP?

Współczynnik wydajności cieplnej , COP, jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną.

Im wyższa wartość współczynnika COP pompy ciepła, tym wyższa jest jej efektywność

Większość urządzeń powietrznych pomp ciepła dostępnych na rynku posiada współczynnik COP na poziomie 3,5-4,5.

W dużym uproszczeniu należy wyjść z założenia, że na każdy 1 kW energii elektrycznej otrzymamy średnio 3 kW mocy grzewczej.

Po ilu latach zwrócą się koszty inwestycji w pompę ciepła?

Na to pytanie nie ma jednej ogólnej odpowiedzi. Im większe jest zapotrzebowanie energetyczne twojego domu, tym szybciej zwrócą się nakłady inwestycyjne. Należy przyjąć jakiś punkt odniesienia, a więc porównać koszty inwestycyjne oraz przewidywane koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła do kotłowni gazowej, olejowej, elektrycznej, na paliwo stałe. Warto połączyć pompę ciepłą i fotowoltaikę.

Czy pompa ciepła jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło?

Tak, zdecydowanie, jeśli została ona dobrana we właściwy sposób.

Czy muszę wymienić grzejniki, aby zamontować pompę ciepła?

Jeżeli nasze grzejniki zrobione są z żeliwa, należy je wymienić lub zastosować ogrzewanie płaszczyznowe, czyli np. ogrzewanie podłogowe lub ogrzewanie ścienne.

Czy pompa ciepła jest głośna?

Pompy ciepła w czasie pracy emitują różnego rodzaju dźwięki. Ich głośność zależna jest od wielu czynników. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w ulotkach, instrukcjach i szczegółowej specyfikacji pomp na stronach internetowych.

Jaka jest żywotność pomp ciepła?

Pompy ciepła, które są prawidłowo dobrane i zamontowane działają bezawaryjnie przez kilkanaście lat. Z naszego doświadczenia wynika, że urządzenia z przemyślanymi instalacjami pracują po kilkanaście lat, tak więc dorównują żywotnością innym dostępnym na rynku źródłom ciepła.

Czy lepiej zostawić obecny system grzewczy (kocioł), czy należy go jednak zdemontować?

Zalecamy demontaż, jednak każdy przypadek jest indywidualny i należy skonsultować to z naszym doradcą.

Czy pompa ciepła będzie efektywnie pracowała w niskich temperaturach?

Nasze pompy ciepła są w stanie efektywnie pracować na układzie chłodniczym bez konieczności załączania grzałek wspomagających aż do temperatury poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. W Polsce temperatury poniżej -10 stopni występują rocznie przez mniej niż 100 godzin, czyli spadek taki zdarza się niezwykle rzadko.

Najczęstsze problemy i ich przyczyny

Najczęstsze problemy i ich przyczyny

Oto kilka najczęstszych problemów, z którymi dzwonią klienci, którzy mają pompy ciepła:

Brudne filtry/ błąd przepływu

Należy oczyszczać je regularnie, a tuż po montażu pompy ciepła, należy je czyścić z brudu i kurzu przez co najmniej dwa tygodnie.

Źle oczyszczona lub odpowietrzona instalacja

Aby pompa ciepła mogła pracować bez zarzutów należy regularnie ją czyścić i odpowietrzać. Brak odpowiedniego odpowietrzenia sprawi, pompa jest poddana znacznie większym obciążeniom cieplnym i jednocześnie powoduje to konieczność intensywniejszego schładzania czynnika roboczego. Podobne konsekwencje wiążą się z zanieczyszczeniem wewnętrznych elementów naszej instalacji. Należy wówczas

Za niskie ciśnienie czynnika roboczego

Czynnik roboczy zlokalizowany w pompie ciepła jest ogrzewany ciepłem odebranym z dolnego źródła. W konsekwencji ogrzania ciśnienie czynnika roboczego powinno wzrosnąć, jeśli jednak czynnik roboczy nie nagrzeje się odpowiednio, pozostanie cieczą zamiast ulec przemianie do postaci gazowej.

Za wysokie ciśnienie czynnika roboczego

Odwrotną sytuacją jest zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego. Wówczas następuje wyłączenie się pompy lub zaczyna ona pracować błędnie impulsowo wyłączając się i włączając w odstępie kilku minut. Dzieje się tak, ponieważ wysokie ciśnienie czynnika roboczego uniemożliwia oddanie ciepła do źródła górnego, a więc ogrzania domu.

©2023 - Eploo | All right reserved